Ogłoszenie 
To forum korzysta z ciasteczek :] Więcej o tych słodkościach: www.wszystkoociasteczkach.pl

Poprzedni temat :: Następny temat
mitologia celtycka - pomocy!
Autor Wiadomość
bansidhe 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 20:37   mitologia celtycka - pomocy!

zaczynam myśleć nad prezentacją maturalną i wykombinowałam sobie taki temat: "tradycyjny przekaz ustny jako źródło wiedzy dla badaczy ku;ltury na przykładzie wybranych mitów i legend iryjskich" w ramach tego skupiłabym sie na Księdze Najazdów, cyklu ulsterskim i feniańskim
czy moglibyscie polecić mi jakieś ciekawe książki -zbiory legend i ogólnoceltyckie opracowania?
dysponuję tomikiem "Za dziewiata falą" i wspaniałe opracowanie dotyczące celtów "Mitologia Celtów" Jerzego Gąssowskiego

Nemeh 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 21:41   

Szukanie nie boli....

Rhiannon napisał/a:
Ja posiadam:

"Druidzi" Peter Berresford Ellis
"Mitologia Celtów" Jerzy Gąssowski
"Magia celtyczka" Henry Milton
"Magia celtów i wikingów"Adian Devine
"Celtyckie znaki wróżby i legendy" R. Webster
"Symbole pogańskie na celtyckich krzyżach (mity-symbole-obrazy) R. Bulas
"Religie celtów" J. Rosen-Przeworska
"Spadek po celtach" J. Rosen-Przeworska
"Tradycja celtycka w życiu religijnym współczesnego społeczeństwa irlandzkiego" Bożena Gierek
"Anam Cara. Duchowa mądrość celtyckiego świata" John O`Donohue
"Słownik mitologii celtyckiej" Sylvia i Paul F. Botheroyd

chyba tyle nie mam czasu szukać czy mam inne jakieś.

;-)

Rhiannon 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 22:00   

Gratuluje tematu ;)

Gąssowski to wiadomo. On też jest konsultntem merytorycznym "Mitologie Świata - Celtowie" które wyszło z Rzeczpospolitej.
Dalszy kanon to "Religie celtów" J. Rosen-Przeworska tej pani też możesz zerknąć do "Spadek po celtach" J. Rosen-Przeworska.
Przejrzyj na necie czy wydawnictwo Amoryka nie wydało czegoś. Ostatnio wzięli się za tłumaczenia CAŁYCH mitów.
Możesz zerknąć jeszcze do "Druidzi" Peter Berresford Ellis i do "Symbole pogańskie na celtyckich krzyżach (mity-symbole-obrazy) R. Bulas. Bo pewnie znajdziesz tam spro ciekawostek.

Jakby co to będę dalej pomagać szukać ;)

Btw. od tamtego czasu mam wiecej książek. Ale nie we wszystkich można znaleźć przydatną wiedzę ;)
So hear me as I tell my truth
All is for love, and all is forever.’ Dancing on the dangerous ground

bansidhe 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 22:50   

Dziękuje bardzo, Rhainnon. :) Przeprowadze akcje poszukiwawcza tych książek.

Rhiannon napisał/a:
Btw. od tamtego czasu mam wiecej książek. Ale nie we wszystkich można znaleźć przydatną wiedzę

Nemeh, właśnie dlatego założyłam osobny temat. liste książek ze słowem "celt" w tytule mogłam sobie wygooglać, ale nie wiedziałabym czy mają w środku coś ciekawego :p

Memoria 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 22:59   

Jeśli chodzi o prezentacje maturalną to z doświadczenia swojego i osób, którym zdarzyło mi się pisać prace maturalne, wiem że nie jest dobrze wrzucać zbyt wielu pozycji z literatury przedmiotu. Literatury podmiotu zresztą też. To jest tylko 15 minut prezentacji, w ciągu, których moim zdaniem nie da się wyczerpać w zasadzie żadnego tematu, a można bardzo łatwo się wyłożyć przy pytaniach jeśli egzaminator doczepi się do jakiejś pozycji bibliograficznej. Dziewczyny polecają cały ogrom materiału, ale korzystaj z tego z głową. Wybieraj to co będzie Ci niezbędne do pracy ;-)

Arashi 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 23:03   

Oj tak, na niekonczaca sie bibliografie przyjdzie czas przy magisterce :mrgreen:

Memoria 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 23:06   

Buahaha, ja już widze oczyma wyobraźni moją bibliografię do licencjatu :mrgreen: Może się okazać, że do pracy maturalnej miałam liczniejszą :lol:

Arashi 

Wysłany: Śro 25 Lis, 2009 23:09   

A wiesz, ze w moim wypadku wlasnie tak bylo? Mysle, ze moglo to miec zwiazek z tym, ze jedyna pozycja w "literaturze" podmiotu byl Shrek III :mrgreen:
Dlatego tez napisalam "przy magisterce" a nie "przy licencjacie" ;)

Nemeh 

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 10:09   

Jak doczepią sie do jakiejś pozycji z biblio to można lać wode :D Nie myślicie chyba że każdą z nich przeczytają? :D Żeby wiedzieć czy wciska się im ciemnotę czy nie... hehehe

Arashi 

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 12:46   

Chyba, ze bedziesz miec pecha i ktos z komisji pisal prace o mitologiach ;)

Nemeh 

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 12:55   

No to by rzeczywiście był zonk :D Ja jak dobrze pamiętam miałam językowy....więc bez takich problemów coś o gramatyce :roll:

Arashi 

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 14:21   

Ja w ogole nie mialam mozliwosci sformulowania sobie tematu. Dostalismy liste i kazdy mial sobie wybrac.

Nemeh 

Wysłany: Czw 26 Lis, 2009 18:29   

My też mieliśmy liste i trzeba było wybrać :( niestety...a fajnie by było pisać o czymś co się lubi :)

Memoria 

Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 14:13   

Ja pisałam o tym co chciałam :mrgreen: Wprawdzie temat podobny był na liście, ale ja go sobie zmodyfikowałam i nie było problemu z jego zatwierdzeniem mimo, że w naszej szkole przesył informacji nieco nawalał i mimo, że własne tematy trzeba było oddać do końca kwietnia, to ja bez problemu zatwierdziłam temat we wrześniu. Myślę, że to w dużej mierze zależy od nastawienia dyrekcji. Jak się nie chce to się nie niczego dla ucznia nie załatwi.

Arashi 

Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 15:36   

Nie, Iz, to zalezy od rocznika. A, z tego, co widze, Nemeh takze byla edukowana w trybie krolika doswiadczalnego.

Odpowiedz do tematu