Ogłoszenie 
To forum korzysta z ciasteczek :] Więcej o tych słodkościach: www.wszystkoociasteczkach.pl

Poprzedni temat :: Następny temat
Pentagram w świecie Celtów
Autor Wiadomość
Machu 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 13:48   Pentagram w świecie Celtów

Postanowiłem zadedykować tego posta Ewie, którą nurtowało pytanie na temat mojego wisiorka.

Pentagram czyli najpiękniejszy twór geometryczny kryjący w sobie złoty podział (jak to zauważyli pitagorejczycy) jest uznawany od pewnego czasu za amulet chroniący przed klątwami lub symbol satanistów w swej odwróconej formie.

Mało jest źródeł mówiących iż był to znak celtyckiej Bogini Podziemi o imieniu Morgana. Był to celtycki odpowiednik Merlina, czyli nadwornego czarownika króla Artura. Było to jednak przed połową XX wieku kiedy LaVey przyjął pentagram jako symbol człowieczeństwa (profanum). Gwiazda ma pięć wierzchołków i jest stworzona na pięcioboku foremnym. Można tutaj zauważyć, że Irlandia za czasów Celtów miała pięć wielkich dróg, pięć prowincji i pięć rodzajów prawa. Postacie mitologii celtyckiej nosiły płaszcze z pięcioma falbankami. Znajdziecie też wzmianki o tej liczbie w wypadku wierzeń w faerie.

Etykietę „złego” symbolu przykleił sam Kościół, który kiedyś uznawał pentagram za Gwiazdę Betlejemską. Gdy Zakon Templariuszy przyjął ten symbol za swój, a z czasem został oskarżony za herezję, głowa mężczyzny którą rzekomo czcili (ponoć odpowiednio zwinięty Całun Turyński), została porównana do głowy kozła, który jest wpisany w pentagram. Od tamtej pory Kościół oczernia wszystko co jest związane z tym symbolem.

Na koniec wspomnę, że sataniści to naturalistyczni ateiści. Nie zabijają kotów i nie robią świec z tłuszczu nieochrzczonych dzieci. Nie odpuszczają sobie też grzechów, by mieć jak katolicy przyzwolenie do popełniania ich od nowa.

Powód, dla którego mam ten wisiorek nie jest religijny ani wywołany wiarą w zabobony. Ale to już wykracza poza już i tak nadszarpnięty temat.

Skellig 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 14:22   Re: Pentagram w świecie Celtów

Machu napisał/a:

Na koniec wspomnę, że sataniści to naturalistyczni ateiści. Nie zabijają kotów i nie robią świec z tłuszczu nieochrzczonych dzieci. Nie odpuszczają sobie też grzechów, by mieć jak katolicy przyzwolenie do popełniania ich od nowa.

Z tym to różnie bywa i śmiem twierdzić, że taka definicja nie jest jedyną właściwą ;) Istnieje satanizm jak najbardziej teistyczny.
Na pewno też niejednokrotnie człowiek uważający się za satanistę, zabił kota, w ramach kultu osobowego Szatana. Jeden satanista powie, że takie działanie, to pseudosatanizm, drugi powie, że tak właśnie widzi satanizm :)
Dla mnie ta "ugrzeczniona" wersja definicji satanizmu, satanizm ateistyczny, racjonalny, hedonistyczny, LaVey'owski, to jakby tylko jedna z wersji. Po drugiej stronie, tuż za rogiem, w ciemnym zakamarku, gdzie światło przydrożnej latarni boi się dotrzeć, czai się satanizm okultystyczny i prawdziwe, mroczne zuo ;-)

Ale chyba trochę zboczyłem z tematu, bo nie o sataniźmie temat traktuje.

-ip-
Członek zespołu

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 15:01   

Skellig napisał/a:
satanizm okultystyczny
okulistyczny :keke:

Nie mogłam się powstrzymać, już jestem ćśsiii :shhh:

Rhiannon 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 15:26   

Machu... co Ty za głupoty wypisujesz... co pentagram miał wspólnego z Celtami?!

jak masz jakieś źródła, które mówią o powiazaniu pentagramu z celtami to ja bardzo jestem ciekawa tego.
Czytałam z 10 razy co napisałeś i po prostu nie wiem od której strony mam zacząć Ci odpisywać.
Cytat:
Mało jest źródeł mówiących iż był to znak celtyckiej Bogini Podziemi o imieniu Morgana. Był to celtycki odpowiednik Merlina, czyli nadwornego czarownika króla Artura.
Dobrze rozumiem, ze Morganę mieszasz z Merlinem? To bzdury kompletne! Czytałam różne mitologia, widziałam nawet różne filmy o Królu Arturze, ale nigdy nie zdarzyło się aby ktos dokonał takiego połączenia!

Cytat:
Było to jednak przed połową XX wieku kiedy LaVey przyjął pentagram jako symbol człowieczeństwa (profanum).
Machu błagam nie mieszaj LaVey. Bo wtedy faktycznie pentagram będzie celtycki. Co LaVey miał z Celtami wspólnego?!

Cytat:
Gwiazda ma pięć wierzchołków i jest stworzona na pięcioboku foremnym. Można tutaj zauważyć, że Irlandia za czasów Celtów miała pięć wielkich dróg, pięć prowincji i pięć rodzajów prawa. Postacie mitologii celtyckiej nosiły płaszcze z pięcioma falbankami. Znajdziecie też wzmianki o tej liczbie w wypadku wierzeń w faerie.

przykłady proszę... materiały z których to wytrzasnąłeś.

Cytat:
Etykietę „złego” symbolu przykleił sam Kościół, który kiedyś uznawał pentagram za Gwiazdę Betlejemską. Gdy Zakon Templariuszy przyjął ten symbol za swój, a z czasem został oskarżony za herezję, głowa mężczyzny którą rzekomo czcili (ponoć odpowiednio zwinięty Całun Turyński), została porównana do głowy kozła, który jest wpisany w pentagram. Od tamtej pory Kościół oczernia wszystko co jest związane z tym symbolem.

Niezupełnie, ale niech Ci będzie...

Przypominam, że to dział o Celtach, a nie o satanizmie...
So hear me as I tell my truth
All is for love, and all is forever.’ Dancing on the dangerous ground

Skellig 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 17:08   

Rhiannon napisał/a:

przykłady proszę... materiały z których to wytrzasnąłeś.

Zapewne stąd: http://www.magia.gildia.p...mbole/pentagram :-P

Dla mnie powiązanie pentagramu z Celtami istnieje... choćby dlatego, że istnieje powiązanie pentagramu z pogaństwem :) (a Celtowie przed Chrystusem, to poganie).

-ip-
Członek zespołu

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 18:42   

Skellig napisał/a:
(a Celtowie przed Chrystusem, to poganie)
Ja bym powiedziała, że Celtowie przed świętym Patrykiem... ;-)

---edycja---

Chciałam jeszcze dodać, że ten obrazek pentagramu jest zrobiony zgodnie z przeplataniem irlandzkich plecionek.

Skellig 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 19:57   

-ip- napisał/a:
Skellig napisał/a:
(a Celtowie przed Chrystusem, to poganie)
Ja bym powiedziała, że Celtowie przed świętym Patrykiem... ;-)

A słusznie :-P

Machu 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 20:05   

Rhiannon napisał/a:

Cytat:
Było to jednak przed połową XX wieku kiedy LaVey przyjął pentagram jako symbol człowieczeństwa (profanum).
Machu błagam nie mieszaj LaVey. Bo wtedy faktycznie pentagram będzie celtycki. Co LaVey miał z Celtami wspólnego?!

Chodziło mi o to w jaki sposób znaczenie tego symbolu zostało zmienione.

A źródła podali powyżsi...
Dodam jeszcze ten.

Raku 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 21:05   

Cóż źródła takiego typu bywają dość subiektywne a wzmianka o Celtach nie potwierdzona tylko raczej wspomniana. Pentagram pojawiał się we różnych kulturach i nie był on charakterystyczny dla kultury Celtyckiej(jeżeli jest inaczej proszę o poprawkę). A wracając do tekstów to zostały one napisane przez jednego autora.
I will always remember your kindness to me

Skellig 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 21:58   

Tak, źródła te najpewniejsze nie są, ale pentagram wg mnie jest charakterystyczny dla Celtów, ale nie tylko dla nich, lecz również dla nich ;) Dla Celtów jako pogan po prostu.

Rhiannon 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 23:00   

ok, Machu źle się wyraziłam, chodziło mi o źródła naukowe. Takie poważne.

Skellig napisał/a:
Dla mnie powiązanie pentagramu z Celtami istnieje... choćby dlatego, że istnieje powiązanie pentagramu z pogaństwem :)

Skellig - pogan nie można traktować jako jeden wielki worek, czyli że jak jakaś kultura była pogańska to ma coś wspólnego z pentagramem.
Na prawdę Celtowie mieli swoje własne symbole i było ich od groma. Jak już pisałam trójka była NAJWAŻNIEJSZA u Celtów.
Poza tym to jak już jesteśmy przy Celtach to uważasz ze Słowianie tez uznawali/znali pentagram?... w końcu tez poganie.

No ale co z tego, że po necie krążą obrazki pentagramów z celtyckimi plecionkami (wystarczy wpisać w google celtic pentagram), sama posiadam dwa takie wisiorki - mnie się one po prostu podobają - nie mają żadnego znaczenia.

Po necie na prawdę krążą różne wariacje nawet takie http://www.shiningmoon.co...hres/crs004.jpg
Które uważam, że nietakt i za przesadę.

Machu napisał/a:
Chodziło mi o to w jaki sposób znaczenie tego symbolu zostało zmienione.

Ok, no teraz rozumiem. Z tym, ze LaVey a także wielu przed nim i po nim tworzyli co chcieli. Crowley na podstawie LaVeya stworzył tez swoją wizje. Każdy wybiera w co chce wierzyć i już.

Raku napisał/a:
Cóż źródła takiego typu bywają dość subiektywne a wzmianka o Celtach nie potwierdzona tylko raczej wspomniana. Pentagram pojawiał się we różnych kulturach i nie był on charakterystyczny dla kultury Celtyckiej(jeżeli jest inaczej proszę o poprawkę). A wracając do tekstów to zostały one napisane przez jednego autora.

Jeden mądry. Brawo! o to właśnie chodzi.
tak pentagram pojawiał się w rożnych kulturach i na przestrzeni dziejów ale Celtów on nie zainteresował. Oni kochali swoje spirale.
So hear me as I tell my truth
All is for love, and all is forever.’ Dancing on the dangerous ground

Skellig 

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 23:47   

Rhiannon napisał/a:

Po necie na prawdę krążą różne wariacje nawet takie http://www.shiningmoon.co...hres/crs004.jpg
Które uważam, że nietakt i za przesadę.

Fajne :) Mnie np. się to podoba. Można fajnie, głęboko interpretować. Np. jako przejście z celtyckiego pogaństwa w celtyckie chrześcijaństwo.
Jako zetknięcie się w pewnym momencie historii pogaństwa z chrześcijaństwem - łagodne zetknięcie (nawet abstrahując od tego, czy pentagram był związany z Celtami czy też nie).

Cytat:
tak pentagram pojawiał się w rożnych kulturach i na przestrzeni dziejów ale Celtów on nie zainteresował. Oni kochali swoje spirale.

Mam co do tego wątpliwości :P

"Poganie uważali, że znak ten pochodzi od Bogini szeroko czczonej na terenach obejmujących obszar począwszy od Anglii aż po Egipt."

Owszem, poganie !== Celtowie. Ale jeśli Celtowie należą do szerszego zbioru pogan, to już nasuwa się przypuszczenie, że mogli uznawać pentagram. Poza tym przy pentagramie jest mowa o Bogini, o Matce Ziemi. W religii celtyckiej zdaje się również, prawda? ;)

Poza tym - zakładając, że znak ten właściwy jest pogaństwu, to w takim razie dlaczego pogaństwu innemu niż celtyckie? :-P I któremu pogaństwu w takim razie? Pewnie bardzo trudno stwierdzić o ile w ogóle jest to możliwe.

Może nie jest to specjalnie potwierdzone naukowo. Może te źródła naciągają fakty. Nie wiem. Ale mnie pentagram zawsze kojarzył się również poniekąd z Celtami, właśnie dlatego, że symbolizuje pogaństwo, czyli tą filozofię, którą wyznawali również Celtowie.

-ip-
Członek zespołu

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 00:46   

OT
Skellig napisał/a:
poganie !== Celtowie.
Chyba za dużo o jeden znak równości :>
/OT

Skellig 

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 01:19   

[OT]
Zamierzone :) Nieidentyczność, nie słyszałaś? :-P

(0=='0') == true
(0==='0') == false
[/OT]

A`Darris 

Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 10:27   

Skellig napisał/a:
Poza tym - zakładając, że znak ten właściwy jest pogaństwu, to w takim razie dlaczego pogaństwu innemu niż celtyckie? :-P

Marna ta Twoja logika... -_-`

Odpowiedz do tematu