Ogłoszenie 
To forum korzysta z ciasteczek :] Więcej o tych słodkościach: www.wszystkoociasteczkach.pl

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Rathan
Wto 20 Lis, 2007 23:18
triskel-co to własciwie jest
Autor Wiadomość
Rhiannon 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 13:26   

A o co chodzi - triskel to symbol naszego zespołu ;)

Żeby zrozumieć, co symbolizuje triskel trzeba trochę wiedzieć o Celtach i ich postrzeganiu świata.
Ponieważ nasz światopogląd jest wytworem kultury, czasów w jakich żyjemy, a także szeregu innych czynników, które również na niego wpływają.
Oczywiście nie ma tak, że wszystkiego w historii można być pewnym i być może znajda się tacy, którzy będą wnioskować inaczej. Ale to o czym ja napiszę jest w miarę pewne.;)
Nie ma czegoś takiego jak spirala życia i wybijcie sobie już to z głowy. Znalazłam parę stron w Internecie, które coś wspominają o tym, ale… pamiętajcie, że w Internecie równie dobrze może pisać, że istnieją różowe słonie na księżycu – i czy to ma znaczyć że takowe istnieją?
W Internecie możecie znaleźć też bardziej lub mniej sensowne opisy samego triskela. Po prostu trzeba wiedzieć gdzie szukać i już.
Ja też się będę posiłkować różnymi stronami ażeby wam obraz znaczenia triskela jak najbardziej przybliżyć.
Najpierw omówię pokrótce znaczenie symbolu jako takiego.
Gesty, zachowania, kształty, barwy, dźwięki liczby, hieroglify itp. wszystkie one są przekazami symbolicznymi i wymagają nie tylko odpowiedniego przedstawienia, ale również interpretacji i zrozumienia. Zawierają, bowiem ukryty „wewnątrz” jakiś sens, który trzeba odczytać i zrozumieć. Ważne jest, aby pamiętać, ze każdy symbol ma sens wtedy, gdy przemawia za nim określona treść.
Triskel jako znak graficzny jest potrójną spiralą w obręczy. Zanim przejdziemy do symboliki spirali i obręczy najpierw przeanalizuję liczbę 3.
Celtowie postrzegali świat, w którym ważna rolę odgrywał trójdzielny podział. Wierzyli, że liczba 3 odnosi się do niemal całego świata. Ta swoista troistość jest także spotykana w innych kulturach.
Np. Oprócz świata w którym żyjemy równolegle istnieją i czasem się przenikają dwa inne – podziemie i zaświaty. (Wiem, ze przydałoby się omówić każde z poszczególnych, ale to jest jednak temat na inny wątek).
Poza tym Celtowie uznawali niejako tylko trzy żywioły ziemię, powietrze i wodę.
Jako poganie mający politeizm mieli bogów i boginie. Mimo iż spotykamy się w mitologii z wieloma boginiami w ich oczach każda odnosiła się do jednej. Ta jedna miała trzy aspekty – dziewicy, matki i staruchy. Dlatego tez możecie się spotkać z określeniem triple goddess czyli potrójna bogini. Ale nie jestem przekonana, ze akurat to triskel miałby symbolizować.
Ale można też ową troistość znaleźć jeszcze np. w triadach. Np. moja ulubiona triada druidyczna „ Istnieją trzy świece rozjaśniające każdy mrok – Prawda, Natura i Wiedza”, albo „Trzy klucze odmykające myśli: stan nietrzeźwości, ufność i miłość”.
Możecie mi wierzyć, ze mogłabym podać jeszcze wiele takich przykładów gdzie liczba 3 miałaby jakieś odniesienie do światopoglądu celtyckiego.
Przytoczę jeszcze jeden tylko przykład a potem przejdę do symboliki spirali a na końcu usystematyzuje triskela. W tym przykładzie dowiedziecie się oprócz owej trójki czym jest koło.
Awen będący najbardziej znanym symbolem w druidyźmie przedstawia się tak: "Trzy promienie są umownym, symbolicznym przedstawieniem Trzech Kolumn Prawdy lub Trzech Filarów Myśli druidycznej - przedstawiających pełnię boskości świata. Dwa zewnętrzne promienie to energie męskie i żeńskie, środkowy to efekt harmonii pomiędzy nimi i owoc ich połączenia - życie, świat, utożsamiany z Boskim Dzieckiem Mabon. Trzy krople symbolizują Trzy Pierwsze Krople z kotła Ceridwen, zwane trzema kroplami Awen, zawierające w sobie natchnienie i nieskończoną mądrość. Każda z kropel unosi się nad kolejnym z trzech promieni, sugerując, iż pełnia wiedzy łączy się z poznaniem każdego z trzech aspektów boskiej natury. Niektóre przedstawienia symbolu zastępują krople poziomą linią, interpretowaną czasem jako linia horyzontu, łącząca niebo z ziemią - to co duchowe z tym, co materialne. Krąg, opasujący symbol, to idealna figura, będąca odniesieniem do Pełni i Doskonałości Wszechświata. Trzy kręgi natomiast nawiązują do wersji mitu o Trzech Kręgach Annwn - Abred, Gwynedd i Ceugnant. Istnieją wersje symbolu, w których trzy promienie przecinają trzy kręgi, biegnąc w Nieskończoność."

Teraz znaczenie spirali – spirala oznacza nie mniej nie więcej niż reinkarnacje. Jeśli jesteśmy w pewnym punkcie, robiąc koło znów znajdujemy się w tym samym punkcie tyle, że dodatkowo jeszcze „wyposażeni” o poprzednie obręcze spirali. Mniej więcej tak wygląda też reguła hermeneutycznego koła – nasze doświadczenie które jest już bogate w poprzednie „obręcze” nie kończy się idzie dalej po obręczy.

Nadmienię jeszcze, że spirale można znaleźć na celtyckich ziemiach przede wszystkim przy różnego rodzaju pochówkach.
W Newgrange na ścianę komory grobowej umieszczono potrójną spiralę, która raz w roku oświetlają padające do wnętrza promienie słoneczne. Więc można zastanowić się czy jakoś nie połączyć triskela z Awenem.

Teraz spróbuje dać w miarę treściwe podsumowanie.
Ponieważ przemieszczamy się przez trzy różne światy(ziemię, zaświaty, podziemie), triskel ma reprezentować trzy płaszczyzny/poziomy egzystencji - fizyczną, umysłową i duchową, które są zawarte w poznaniu, a także i drogi, która odbywamy po przez reinkarnację(życie, śmierć, „życie po zyciu”).
Wszystko to ma prowadzić nas do środka, czyli do Jedności.
Także, więc odpowiada każdej z triad obecnych w mitologii celtyckiej jak również symbolizuje ziemie, powietrze(niebo) i morze, czy też Księżyc Słońce i Gwiazdy – ogólnie mówiąc TROISTOŚĆ. Troistość, która wyraża się także w boskim obliczu jak również np. faz związanych z księżycem – przybywający księżyc (1 kwadra), pełnia, ubywający księżyc (3 kwadra), co ma symbolizować pełnię kobiecości.
Można by jeszcze tego wymnożyć tego trochę.
Spirale znajdują się w kole czyli „Krąg, opasujący symbol, to idealna figura, będąca odniesieniem do Pełni i Doskonałości Wszechświata.”.

Jak na wstęp rozważań o triskelu to chyba tyle ;) Bo np. można by jeszcze rozważyć podobieństwo Triskela do Triquetry (Triquety). ;)

Linkografia jakby komuś mało wiedzy było ;)
http://altreligion.about....efstriskele.htm
http://altreligion.about....ldefsspiral.htm
http://www.whats-your-sig...l-meanings.html
http://www.druidyzm.prv.pl/
http://en.wikipedia.org/wiki/Triquetra
http://en.wikipedia.org/wiki/Triskel
http://en.wikipedia.org/wiki/Triple_spiral
http://www.sacredmists.com/dgp-alt-celt.html
So hear me as I tell my truth
All is for love, and all is forever.’ Dancing on the dangerous ground

-ip-
Członek zespołu

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 14:57   

Rhiannon napisał/a:
Wszystko to ma prowadzić nas do środka, czyli do Jedności.
Czyli po spirali poruszamy się do środka, a nie na zewnątrz? W sensie po naszej spirali życia.

Rathan 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 15:27   

Rhiannon napisał/a:
Trzy klucze odmykające myśli: stan nietrzeźwości, ufność i miłość”.

Ci druidzi, to jednak mądre chopy były... Muszę to bardziej zgłębić... Zacznę badania od punktu pierwszego.

Rhiannon 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 15:46   

-ip- napisał/a:
Czyli po spirali poruszamy się do środka, a nie na zewnątrz? W sensie po naszej spirali życia.

Nie tak, jak masz jedną spirale na triskelu ona ma początek - idzie dalej tworząc kręgi aż łączy się w tym trójkąciku (ja na swoim wisiorku akurat mam kółeczko) - to jest środek.

hornet 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 20:26   

świetny tekst, zakręcony jak triskel, ale już po 3 ( ;-) ) przeczytaniu zrozumiałem większosć. :lol:

[OT]a może zrobić by klika wątków gdzie opisalibyśmy rzecz związane z celtami / irlandią?? [/OT]

Nayenn 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 21:38   

Bardzo fajnie opisane :)
No ja byłabym za takimi wątkami, jeżeli ktoś biegły będzie miał czas i ochotę się wiedzą z nami podzielić : ] Ja tej wiedzy nie posiadam, jednak czytam z miłą chęcią, bo sama nie bardzo mam czas czegoś takiego szukać : ]

Rhiannon 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 22:26   

hornet napisał/a:
świetny tekst, zakręcony jak triskel, ale już po 3 ( ;-) ) przeczytaniu zrozumiałem większosć.

Jak co to wy pytajcie - ja chętnie będę tłumaczyć, rozwijać pewne watki :)

hornet napisał/a:
[OT]a może zrobić by klika wątków gdzie opisalibyśmy rzecz związane z celtami / irlandią?? [/OT]

A cóż byście chcieli? ;) :->

Bo spokojnie w temacie celtowie/irlandia mogą napisać coś długiego i sensownego ;)

hornet 

Wysłany: Pon 19 Lis, 2007 22:51   

myślałem o jakimś opisie kultury, wierzeń, historii, bogów, mitów.
W opisie triskela pojawiło sie dużo imion, kilka symboli, wzmianka o druidach. Można by o tym napisać, nie wiem jak resztę, mnie to bardzo interesuje i powoli się wgłębiam w temat ( ale na razie wiem tylko trochę o druidach min to ,że było ich 3 rodzaje, a właściwie kapłanów było 3 rodzaje a ci najważniejsi to byli właśnie druidzi ;-)

NiefortunneZdarzenie 

Wysłany: Wto 20 Lis, 2007 16:21   

Cytat:

zadaję to samo pytanie co Radek, myślę, że będzie to z korzyścią dla nas wszystkich.

A opis bardzo przydatny :) Rozmawialiśmy w szkole o Celtach przy okazji omawiania Irlandii i opisałam Triskel ;)

także wielkie dzięki za Twój wysiłek Aniu :) jestem Ci winna 5 :) hehe ;)

Rhiannon 

Wysłany: Wto 20 Lis, 2007 18:45   

Martynkuss napisał/a:
także wielkie dzięki za Twój wysiłek Aniu :) jestem Ci winna 5 :) hehe ;)

Cała przyjemność po mojej stronie.
Ja zachęcam was do otwierania dyskusji i pytań. No i do własnych poszukiwań ;)

Biedronka 

Wysłany: Wto 20 Lis, 2007 22:05   

aniu takie jeszcze moje pytanko rozumiem że strony jaie podałaś uznajesz jako w miare pewne źródła?

Memoria 

Wysłany: Wto 20 Lis, 2007 22:22   

A ja mam pytanie odnośnie tego triskela. Chodzi o kierunek spirali. Jaki jest właściwy, ten co mamy na sukienkach tudzież na forum, czy taki zakręcony w przeciwną stronę? :-?

Rhiannon 

Wysłany: Wto 20 Lis, 2007 22:57   

Biedronka napisał/a:
aniu takie jeszcze moje pytanko rozumiem że strony jaie podałaś uznajesz jako w miare pewne źródła?

Część tak, część nie. Ja zazwyczaj pierw czytam(różne książki/fora/teksty w internecie a potem szukam co by jeszcze można znaleźć i porównuje to z tym co wiem. Oczywiście analizuje wszystko. Podałam linki żebyście zobaczyli mniej więcej skąd się co wzięło.
Ja sama do końca nie wiem wszystkiego i pewnych rzeczy muszę się domyślić bądź tez je wywnioskować. Mogę sobie na to pozwolić bo od kilku lat zajmuje się celtami i ich kulturą i trochę na ten temat już wiem.

O tu kilka nowych rzeczy - Celtowie niczego nie spisywali - uważali, że prawdziwa wiedza to jest to co sie ma w głowie a nie na papierze czy czymś na czym można by zapisać ową wiedzę. Stąd niezwykle ciężko jest mówić o pewnych źródłach.
Przykładowo: Altreligion jest ciekawą stroną z której lubię korzystać,
Wikipedia z racji tego jak jest tworzona ma swoje wady i zalety.

Memoria napisał/a:
A ja mam pytanie odnośnie tego triskela. Chodzi o kierunek spirali. Jaki jest właściwy, ten co mamy na sukienkach tudzież na forum, czy taki zakręcony w przeciwną stronę? :-?

O i tu pojawia się problem. Bo różnie z tym bywa. Przekopałam się przez mase rzeczy i daleka bym była od stwierdzenia "właściwy". Jak wpiszesz triskel w google to przede wszystkim wychodzi w tę naszą.
Ja się popytam, poszukam - czemu jest w taką a nie inną stronę i dlaczego i co znaczy jak jest w drugą. A może komuś innemu uda się wygrzebać coś z netu? :->

Memoria 

Wysłany: Czw 22 Lis, 2007 22:02   

No włąśnie, bo mnie też się zawsze wydawało, że tej naszej wersji jest jak gdyby więcej. Przynajmniej ja się częściej z nią spotykam i to nie tylko jak tańczymy w naszych sukienkach :-P

Rhiannon 

Wysłany: Nie 02 Gru, 2007 14:31   

hornet napisał/a:
myślałem o jakimś opisie kultury, wierzeń, historii, bogów, mitów.
W opisie triskela pojawiło sie dużo imion, kilka symboli, wzmianka o druidach. Można by o tym napisać, nie wiem jak resztę, mnie to bardzo interesuje i powoli się wgłębiam w temat ( ale na razie wiem tylko trochę o druidach min to ,że było ich 3 rodzaje, a właściwie kapłanów było 3 rodzaje a ci najważniejsi to byli właśnie druidzi ;-)

Jak doczytam książkę zatytułowana druidzi będzie post o druidach.
O Świętach celtyckich ogólnie postaram się naskrobać w niedługim czasie, o obszerniej o każdym osobno będzie jak takowe będzie sie zbliżać.
O bogach i mitach jak wymyśle od czego zacząć tez będzie. Bo to jest temat rzeka. Spokojnie można o tym książki pisać a tematu się do końca nie wyczerpie.

A żeby nie robić tak bardzo OT specjalnie dla Kasi zaraz będzie temat o kolejnym symbolu podobnym do triskela.

Odpowiedz do tematu