Aktualności

Archiwum najważniejszych wiadomości:  <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   > 

Midsummer

2014-06-21, 18:29 • Varrant & Rhiannon
Dnia 21 czerwca obchodzone jest związane ze słońcem święto zwane Midsummer (lub St John's Day)! Pewien wykonany z brązu celtycki kalendarz odnaleziony w Coligny (niedaleko Bourg-en-Bresse we Francji) mówi, iż święto to celebrowane było w miesiącu zwanym Equos (będącym częścią naszego czerwca i lipca), który prawdopodobnie oznaczał „okres konia”.
Jako że jest to święto oparte na cyklu słonecznym, druidzi obchodzili je w ciszy, medytując w gajach i rozmyślając o Mabonie. Mabon jest celtyckim bogiem słońca, ściśle powiązanym ze świętami solarnymi, które opisują — zaczynając od zimy — jego odrodzenie, dojrzewanie, dorosłość, starość oraz — kończąc znów w zimę — śmierć. W Midsummer Mabon jest dorosły i w pełni sił, co widać każdego dnia poprzez długość panowania na niebie słońca, jednakże z czasem jego siła zacznie słabnąć, mrok będzie wygrywać z nim walkę, a dni znów będą stawały się coraz krótsze.
Ale dość już o tym, co było! Pomówmy o tym, co jest! W Midsummer bardzo popularne są olbrzymie ogniska gromadzące wokół jak największe grona znajomych oraz tańce wokół nich — i szczerze polecamy taki sposób spędzenia właśnie tego święta, ZWŁASZCZA jeżeli wspomnianymi wcześniej tańcami są — tak samo celtyckie jak to święto — tańce CÉILÍ! Życzymy wszystkim miłego dnia początku lata spędzonego w gronie najbliższych, a tych którzy nie znają żadnych céilí, zapraszamy na nasze warsztaty tańca irlandzkiego, by przygotowali się na kolejny Midsummer.

Midsummer

Bloomsday

2014-06-16, 16:06 • Varrant
Gdy nastaje dzień 16 czerwca, możemy napotkać w Dublinie spore ilości osób przyodzianych w XX-wieczne stroje. Zapytacie dlaczego? Otóż jest to dzień upamiętniający irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce oraz jego powieść zwaną Ulisses. Zwykli szarzy ludzie wcielają się w głównego bohatera powieści Leopolda Blooma i, tak jak Leopold, dnia 16 czerwca rozpoczynają swoją odyseję po Dublinie, biorąc udział w inscenizacjach, sympozjach oraz czytaniach owej powieści, przy okazji odwiedzając możliwie jak największą liczbę pubów. Dlaczego akurat 16 czerwca? To jest właśnie miejsce ukrycia nutki romantyzmu, gdyż właśnie tego dnia autor powieści po raz pierwszy udał się na randkę z kobietą, z którą spędził resztę życia.
Tak więc bezcelowe wałęsanie się po Dublinie jest tego dnia tym bardziej uzasadnione. W wersji pomijającej znalezienie się w Dublinie, zachęcamy do zapoznania się z Ulissesem oraz skosztowania większej dawki irlandzkiej kultury, na przykład odwiedzając jakiś pub irlandzki bądź próbując swoich sił w tańcu irlandzkim. Niech więc trwa nam w pamięci James Joyce!

Osiem tanecznych lat

2014-06-15, 14:04 • A`Darris & Pixie
Dawno, dawno temu, bo osiem lat temu...
Była ciemna, burzliwa noc. Pajęczyny błyskawic raz za razem rozświetlały niebo, wyraźnie zarysowując granitowe kamienie wznoszącego się na wzgórzu starego zamczyska. Gdzieś nieopodal, u jego podnóża, w największym sekrecie grupa ludzi o jeszcze niewykoślawionych kostkach tworzyła w swym szaleństwie coś, co nie miało prawa żyć i przeżyć. Ale i tak w swych neurotycznych zapędach uruchomili zębatki maszyny mającej na celu powołanie do życia coś, czego świat jeszcze nie widział. I nie wiedział, czy chce zobaczyć.
Przy kolejnym uderzeniu błyskawicy iskra życia zapłonęła w tym dziwnym tworze i nawet grzmot nie był w stanie zagłuszyć maniakalnych śmiechów i triumfalnych krzyków: „To żyje! To żyje!”. I ma już osiem lat. A gdyby położyć ósemkę to będzie znak nieskończoności. Uroboros, matematyka i te sprawy, nie? No. Ale my się nie kładziemy na treningach i nie kładziemy występów. Ale wieczność i tak przed nami. Albo przynajmniej kolejne osiem okrągłych lat.

Archiwalne zdjęcie z 2006 roku:

Galway w 2006 roku

Narodowy Dzień Stepowania

2014-05-25, 10:00 • Memoria
O tym, że stepować można na więcej sposobów niż robili to mistrzowie Fred Astaire i Gene Kelly, wiedzą przede wszystkim tancerze tańca irlandzkiego. Jednakże Narodowy Dzień Stepowania, który przypada 25 maja, to pomysł bardzo amerykański. Święto tego najbardziej rytmicznego tańca obchodzone jest właśnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz kilku innych krajach, ale my uważamy, że step irlandzki jak najbardziej (a może nawet jeszcze bardziej ;-) ) zasługuje na to, by świętować jego istnienie. Jednakże, bez szerzenia podziałów, wszystkim tym, którzy lubią od czasu do czasu, codziennie lub 24 godziny na dobę, sprawiać przy pomocy butów, że życie staje się bardziej rytmiczne, życzymy jeszcze więcej zapału w artystycznym „trzaskaniu się” o podłogę i wielu zdartych blaszek i klocków ;-)
Step irlandzki

Beltane

2014-04-30, 20:00 • <ip> & psota
„Beltene, obchodzone 1 maja jedno z dwóch najważniejszych świąt związanych ze zmianą pór roku, dzielących celtycki rok na dwie równe części. Nazwa święta składa się z dwóch słów: bel — jasny, błyszczący (jak w imionach Belenus i Belisama) oraz tine — ogień. Po tym dniu rozpoczynało się lato, stada wyruszały na wyżej położone pastwiska, a dla rodzin kończyły się kłopoty ze znalezieniem pożywienia. W tym dniu druidzi wśród zaklęć przepędzali bydło między dwoma ogniskami, aby na nowy rok uchronić je przed chorobami i nieszczęściami. Zwyczaj ten był tak silnie zakorzeniony, że wśród irlandzkich wieśniaków zachował się aż do czasów współczesnych.
Ludzie świętowali Beltene za dnia, natomiast w noc poprzedzającą święto biesiadowali mieszkańcy tamtego świata, głównie wróżki i czarownice, dlatego też, ażeby się przed nimi ustrzec, palono na wzgórzach ogniska i noszono przy sobie gałązki jarzębiny. Według Mabinogion, w tę noc działy się niesamowite rzeczy. Zginął nowo narodzony synek Riannon, a u Teyrnona Twrvlianta znikały bez śladu źrebięta, które co roku o tej porze przychodziły na świat. Ten jednak zdobył się na odwagę i zaczaił się w stajni. Kiedy w oknie pokazała się olbrzymia łapa i pazurami próbowała pochwycić źrebię, Teyrnon uderzył w nią z całej siły toporem. Usłyszawszy przerażające wycie, rzucił się do ucieczki. Za drzwiami znalazł małego Pryderiego, którego potwór porwał Riannon i porzucił, śmiertelnie ranny.
W opowieści o Llud i Llevelsie wśród «trzech plag Brytanii» na drugim miejscu wymieniono «potworny krzyk rozjuszonego smoka», który w każdy majowy wieczór Beltene «przeszywa ludziom serca, wywołuje panikę. Mężczyźni i kobiety bledną i opadają z wił, ciężarne tracą płód, dzieci odchodzą od zmysłów, a zwierzęta, drzewa, ziemia i wody stają się jałowe.»
Ta noc i dzień, gdy miesza się dobro ze złem, łączą i dzielą obie pory roku, stanowią jakby płot ustawiony między nimi. Dlatego też w niektórych regionach Irlandii zachował się zwyczaj, że w tym dniu symbolicznie naprawia się płoty.
Beltene było zawsze świętem rozpoczynania wszystkiego od nowa, upamiętnieniem mitologicznego przybycia Partholona, Túatha Dé Danann i Bíla z Milezami do Irlandii. W życiu społecznym Beltene stanowiło też punkt wyjściowy: zaczynało się od wielkiego zgromadzenia na wzgórzu Uisnech, podczas którego rozsądzano spory, zawierano umowy małżeńskie i przyjmowano służbę.”
Sylvia i Paul F. Botheroyd „Słownik mitologii celtyckiej”
Dużo radości i wszelkiego urodzaju w dniu ognistego Beltane

Międzynarodowy Dzień Tańca

2014-04-29, 08:00 • Memoria

Niech tango rozpali ogień w Waszych sercach,
Niech życie płynie lekko niczym w walcu,
Niech step irlandzki nadaje rytmu każdemu dniu,
Salsa rozjaśnia wszelkie szarości, a jigi i reele ubarwiają każdą chwilę.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca wszystkiego roztańczonego życzy Galway ZTI.

Lekcja taneczna dla szkoły w Tychach

2014-04-02, 08:00 • <ip>
Kolejne miasto zostało zdobyte i dzięki nam kolejni uczniowie poznali radość związaną z tańcem :-) W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy Tychy, a co się tam działo zostało uwiecznione na zdjęciach i umieszczone na stronie Szkoły Podstawowej Nr 7. Korzystając z okazji jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie.

Dzień św. Patryka w Londynie

2014-03-27, 09:57 • <ip>
Na stronie The Reel Jigs pojawiły się nasze wspólne zdjęcia z Patrykowania w Londynie — polecamy! :-)

Patryk, Patryk i po Patryku...

2014-03-20, 10:15 • <ip>
Pierwszą porcję zdjęć z bardzo zielonych, bardzo irlandzkich i bardzo tanecznych obchodów Dnia św. Patryka można obejrzeć w galerii na kanale Starego Portu.

Szykujemy dla Was więcej wspominek z kolejnych dni tego szalonego święta, ale musicie się uzbrobić w odrobinkę cierpliwości :-) Jeśli sami coś macie, gorąco zachęcamy do dzielenia się tym:

Pozdrawiamy tanecznie i zielono! :-)

Popatrykowo

2014-03-18, 16:42 • <ip>
Nasz „Patryk” odbył się bardzo skocznie, radośnie i owocnie! Wszystkim, którzy przybyli do Chorzowa, Będzina, Katowic i Londynu dziękujemy za nieograniczoną ilość energii zużytej na taniec, taniec i... taniec :-) Pubom, które nas gościły — a były to: Stary Port, King's Pub, Rudy Goblin i Queen's Head — dziękujemy za zaproszenie i wyśmienite miejscówki na patrykowe szaleństwa do późnej nocy.

Sami z kolei z tegorocznych obchodów Dnia św. Patryka wyszliśmy bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia, ale również o nowego... tancerza (!), płci męskiej (!). Kto jeszcze nie zna Mateusza może z jego sylwetką zapoznać się w dziale O zespole.

Archiwum najważniejszych wiadomości:  <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   > 


zespół tańca irlandzkiego
[002] Galway - zespół tańca irlandzkiego [031] Galway - zespół tańca irlandzkiego [001] Galway - zespół tańca irlandzkiego

Facebook YouTube

Do tej pory zatańczyliśmy 406 razy.

» Archiwum występów...


Dni Bogucic — galeria
2018-07-21, 11:58 • Koniczyna

Gdy w powietrzu czuć już zbliżające się wakacje, aż chce się żyć! (I tańczyć!) Więc gdy tylko zostaliśmy poproszeni, aby uświetnić Dni Bogucic naszym występem, z wielką radością przyjęliśmy propozycję i zabraliśmy się za przygotowania. Dnia... » więcej

» Pozostałe aktualności...


Współpracujemy z:

Fundacja Kultury Irlandzkiej z Poznania

Fundacja Kultury Irlandzkiej
z Poznania