Aktualności

Archiwum najważniejszych wiadomości:  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24 

Dni Bogucic — galeria

2018-07-21, 11:58 • Koniczyna
Prague Feis 2017Gdy w powietrzu czuć już zbliżające się wakacje, aż chce się żyć! (I tańczyć!) Więc gdy tylko zostaliśmy poproszeni, aby uświetnić Dni Bogucic naszym występem, z wielką radością przyjęliśmy propozycję i zabraliśmy się za przygotowania. Dnia 16 czerwca nasza zielona drużyna złożona z Eweliny, Kasi, Martyny, Gabrysi, Iwony i Sandry wyruszyła, aby w typowy dla siebie sposób (znaczy w rytm muzyki i z wielkimi uśmiechami na ustach) szerzyć wśród mieszkańców Katowic irlandzkiego ducha. Pomimo żaru lejącego się z nieba, który z ogromną zaciętością próbował popsuć nam wszystkim nastroje (i makijaże), występ można zaliczyć do udanych. Publiczność wyglądała na zachwyconą popisami naszych tancerek, co udowodnili gorącymi owacjami. Po wykonanej pracy przyszedł czas na chwile oddechu. Poczęstunek, robienie zdjęć, rozmowy i podziwianie innych artystów z bogucickiej sceny (a to wszystko w cudownej rodzinnej atmosferze, w aromacie popcornu i waty cukrowej) umilały czas naszym dziewczynom przez następne godziny. To był naprawdę udany dzień! Jeśli przegapiliście, możecie to nadrobić w naszej Galerii.

Prague Feis 2018 — galeria

2018-06-28, 12:41 • Wuzetka & Imoen
Prague Feis 2017

Końcówka maja — zwłaszcza z taką pogodą, jaką zaserwowała nam tegoroczna wiosna — dla wielu osób kojarzy się z krótkimi wycieczkami w celu oderwania się na chwilę od monotonii codzienności i złapania pierwszego oddechu lata. Nam, tancerzom, ten czas kojarzy się głównie z godzinami treningów i walką o puchary i awanse. Ale czemu by nie skorzystać z obu tych opcji i nie połączyć przyjemnego z pożytecznym (i też przyjemnym)? Ci, którzy nas już trochę znają, na pewno zdążyli zgadnąć — tak, proszę Państwa, chodzi o Prague Feis!

Weekend w Pradze był dla nas w tym roku bardzo łaskawy. Dopisała nam nie tylko piękna pogoda, ale i forma na zawodach. Tak więc udało nam się z powodzeniem zwiedzić trochę Pragi, tradycyjnie już zatańczyć na Moście Karola, podegustować nieco czeskich specjałów (zarówno jadła, jak i napitku), a przede wszystkim każdemu z naszej czwórki udało się przywieźć po zwycięskim pucharku. Możemy się też pochwalić awansami, w tym chlubnym drugim w historii zespołu awansem do kategorii open. Poza wspomnianymi pucharami zdobyliśmy także dziewięć medali i spory zastrzyk pozytywnej energii na kolejne feise.

Tradycyjnie zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej Galerii.

Ogłoszenie dla warsztatowiczów

2018-06-22, 08:05 • Kasza

Coś się kończy, coś się zaczyna... Kolejny sezon warsztatów dobiegł końca. Dzisiaj w Katowicach-Piotrowicach ostatnie zajęcia, którymi zakończymy rok szkolny. Natomiast jutro wakacje rozpoczniemy ostatnimi warsztatami w Będzinie (szczegóły w zakładce Warsztaty).

Wszystkim uczestnikom naszych warsztatów dziękujemy za zaangażowanie i ciężką pracę na zajęciach! Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Warsztatowiczom oraz wszystkim przyjaciołom zespołu życzymy udanych wakacji!

Litha (Alban Hefin)

2018-06-21, 11:42 • Wuzetka & Imoen

Od zarania dziejów przesilenie letnie w wielu kulturach było jednym z ważniejszych świąt w roku. W naszych stronach w Noc Kupały płonęły ogniska otoczone młodymi ludźmi, którzy następnie wyruszali do lasów w poszukiwaniu osławionego kwiatu paproci ;-) Celtyckie ludy też świętowały tego wieczora.

Alban Hefin albo Litha, bo tak nazywa się to celtyckie święto, to czas tryumfu światła nad ciemnością. To dzień, w którym słońce jest w swojej największej sile, a noc jest najkrótszą w ciągu całego roku. To niezwykły moment, kiedy granice między światami zacierają się, a wśród śmiertelnych ludzi można spotkać magiczne istoty spoza tego świata.

To także najlepszy czas w roku na zbieranie magicznych i leczniczych ziół. Wśród nich najważniejszą dla Celtów rośliną był kwitnący wtedy dziurawiec; wierzono, że roślina ta przynosi domowi pokój i dobrobyt, zapewnia bogate żniwa i zdrowie dla zwierząt hodowlanych. Dzięki szczytowej mocy słońca rośliny zebrane w noc przesilenia wypełnione były energią słoneczną i miały przynieść ludziom boskie błogosławieństwo na resztę roku.

Na wzgórzach przyozdobiona kwiatami młodzież tańczyła wokół wielkich ognisk i skakała nad płomieniami. Brzmi znajomo, prawda? Cóż, nie tak daleko celtyckim zwyczajom do słowiańskich :-) W Irlandii do dzisiaj podczas przesilenia można dojrzeć na wzgórzach płonące ognie, a w wielu miastach odbywają się z tej okazji jarmarki, zabawy i koncerty. Także w Polsce na pewno znajdziecie dziś w różnych miastach imprezy nawiązujące do tradycji tego święta.

Czy obchodzicie irlandzki Alban Hefin, czy słowiańską Noc Kupały, czy po prostu cieszycie się ciepłym letnim wieczorem bez żadnych dodatkowych przesłanek, życzymy Wam wszystkiego najlepszego, aby ognie w Waszych duszach płonęły mocno niczym wspomniane już ogniska na wzgórzach Irlandii i niech spłynie na Was tak silna dzisiaj moc słońca :-)

100 lat dla nas

2018-06-16, 21:47 • Wuzetka

Wczoraj minęło dokładnie 12 lat, odkąd zespół Galway oficjalnie istnieje. Z tej okazji tym razem złożymy życzenia sami sobie — a więc rozwoju tanecznego, widowiskowych choreografii, udanych występów, zdolnych warsztatowiczów, a przede wszystkim wspaniałej atmosfery w zespole, która mimo różnych wzlotów i upadków, kontuzji, szkół, prac i spraw osobistych trzymała nas przez tyle lat razem. Niechaj zespół istnieje jeszcze przez kolejne dwunastolecia, dając nam możliwość dzielenia się radością z tańca, a jeśli udaje nam się tą radością zarazić kogoś z Was — tym bardziej nas to cieszy.

Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy w dniu urodzin pamiętali o nas i uraczyli nas dobrym słowem. Mamy nadzieję, że życzenia od Was nam się spełnią.

Dziękujemy też zarówno byłym, jak i obecnym członkom zespołu, którzy wczoraj dołączyli do nas, by korzystając z przy­jem­nej pogody, poświętować wspólnie na galway'owym wie­lo­po­ko­le­nio­wym pikniku.

Występ warsztatowiczów

2018-06-07, 09:00 • Wuzetka

W najbliższą sobotę, 9 czerwca, w Katowicach-Piotrowicach odbywa się festyn rodzinny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko. Dlaczego o tym piszemy, zapytacie, cóż to ma wspólnego z zespołem czy tańcem irlandzkim? Otóż to, że na owym festynie będziemy mogli pochwalić się naszymi katowickimi warsztatowiczami. W okolicach 16:45 przewidziany jest występ naszych podopiecznych — i tych z grupy początkującej, i z zaawansowanej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich — tych związanych na co dzień z tańcem i tych, którym temat jest obcy, i znajomych i nowe twarze. Ci, których korci udział w warsztatach tańca irlandzkiego od przyszłego sezonu, ale z jakiegoś powodu jeszcze się wahają, może przekonają się do tego pomysłu widząc, ile mogą się nauczyć, a przede wszystkim jaką radość może sprawiać taniec. Czy złapiecie bakcyla, czy tylko przyjdziecie popatrzeć, na pewno będziecie się dobrze bawić.

My już dzisiaj życzymy naszym warsztatowiczom udanego występu i obiecujemy trzymać za nich kciuki w sobotnie popołudnie. Powodzenia!

III Festyn Rodzinny OD SERCA Mundial Piotrowice 2018 (wydarzenie na Facebooku)

Ogłoszenie dla warsztatowiczów

2018-06-01, 16:44 • Kasza
Jak mija Wam dzisiejsze święto? Wszystkim dzieciom małym i dużym życzymy, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Dom Kultury w Piotrowicach dzisiaj jest zamknięty, na warsztatach widzimy się za tydzień :-)

Narodowy Dzień Stepowania

2018-05-25, 22:17 • Wuzetka

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Stepowania. Z tejże okazji pragniemy wszystkim stepującym (nie tylko step irlandzki) życzyć głośnych stuków, dobrej akustyki, niesłabnącego poczucia rytmu oraz czerpania mnóstwa radości z możliwości bycia najbardziej nieprzewidywalnym instrumentem muzycznym ;)

My dzisiaj pozdrawiamy z Pragi, gdzie kilkoro z nas jutro i pojutrze po raz kolejny zawalczy na feisu o medale, puchary i awanse. Trzymajcie kciuki!

Prague Feis 2017 — galeria

2018-05-21, 23:18 • Imoen
Prague Feis 2017Końcówka maja zazwyczaj oznacza dla nas wyjazd do czeskiej stolicy celem sprawdzenia swoich postępów na zawodach tańca irlandzkiego. Na Prague Feis 2017 również nas nie zabrakło — w trzyosobowym składzie udało nam się zdobyć 2 puchary i kolejne 13 medali do zespołowej kolekcji. A w ramach zasłużonego relaksu można było wpaść na rynek i (obowiązkowo!) Most Karola :-) Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej Galerii.

Ponieważ znów zbliża się końcówka maja i znów wybieramy się podbić stolicę naszych sąsiadów z południa, trzymajcie za nas mocno kciuki w najbliższy weekend!

Beltane

2018-05-01, 00:12 • <ip>
Dzisiaj obchodzimy najbardziej ogniste z celtyckich świąt, a mianowicie Beltane. Na naszej stronie możecie dowiedzieć się, czym dla Celtów było Beltane.

Beltane - święto ognia

zespół tańca irlandzkiego
[015] Galway - zespół tańca irlandzkiego [007] Galway - zespół tańca irlandzkiego [022] Galway - zespół tańca irlandzkiego

Facebook YouTube

Do tej pory zatańczyliśmy 406 razy.

» Archiwum występów...


Dni Bogucic — galeria
2018-07-21, 11:58 • Koniczyna

Gdy w powietrzu czuć już zbliżające się wakacje, aż chce się żyć! (I tańczyć!) Więc gdy tylko zostaliśmy poproszeni, aby uświetnić Dni Bogucic naszym występem, z wielką radością przyjęliśmy propozycję i zabraliśmy się za przygotowania. Dnia... » więcej

» Pozostałe aktualności...


Współpracujemy z:

Fundacja Kultury Irlandzkiej z Poznania

Fundacja Kultury Irlandzkiej
z Poznania